• Anasayfa
  • Favorilere Ekle
  • Site Haritası
  • https://www.facebook.com/pirireisharitacbs/
  • https://twitter.com/PiriReisDernegi

1. Konum Belirleme ve Uydu Navigasyonu Zirvesi 2015 gerçekleşti.

1. Konum Belirleme ve Uydu Navigasyonu Zirvesi 2015 gerçekleşti.

Türkiye’nin Başarı Zirvesi

Bu yıl ilki gerçekleştirilen Konum Belirleme ve Uydu Navigasyonu Zirvesi’ne Türkiye tarafından geliştirilen TUSAGA-Aktif damgasını vurdu. 

“Gerçek Zamanlı Yerel Sabit GNSS (CORS) Ağları ve Belediyecilik Uygulamalarındaki Önemi” temasıyla bu yıl ilki düzenlenen “1. Konum Belirleme ve Uydu Navigasyonu Zirvesi 2015” Piri Reis Harita Gayrimenkul ve CBS Derneği tarafından 20 Mart 2015 tarihinde Titanic Business Kartal Hotel’de gerçekleştirildi. Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü, Türksat Türkiye Belediyeler Birliği, Lisanslı Harita Kadastro Mühendisleri ve Büroları Derneği Gazbir ile Harita Mühendisleri İş Adamları Derneği’nin desteği ile düzenlenen organizasyon saat 9:00’da, 18 Mart Çanakkale Şehitleri anısına saygı duruşu ve İstiklal Marşı ile başladı. Daha sonra açılış konuşmaları ile start alan organizasyonun ilk konuşmasını 1. Konum Belirleme ve Uydu Navigasyon Zirvesi Yürütme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mustafa Yanalak yaptı. Yanalak konuşmasında; tüm gün sürecek etkinliğin nasıl ilerleyeceği hakkında bilgi vererek, katılımcıları ve organizasyon sponsorlarını tanıttı.

“Amacımız farklı disiplinlerdeki insanları buluşturmak”

Pek çok katılımcının olduğu etkinliğin ikinci açılış konuşmasını bu yıl 15. yılını kutlayan Piri Reis Harita ve CBS Derneği’nin Başkanı Selami Balcı yaptı. Konuşmasında ilk olarak Çanakkale Zaferi’nin önemine değinen Balcı; coğrafi bilgi sistemlerinin tarih boyunca gösterdiği gelişime ve bu bilgi sistemlerinin günümüzdeki önemine ilişkin bilgiler verdi. Balcı bu tür konferansların gerçekleşmesinin, bu alandaki çalışmaları çoğalttığını ve hızlandırdığını ifade ederek: “Bu tür navigasyon zirvelerinin düzenli olarak gerçekleşmesi ve bu alanda çalışma yürütenlerin bir araya gelerek uydu fotoğrafları, astronominin geleceği gibi dünyaya ışık tutan konular hakkında tartışmalar ve araştırmalar yapması tüm toplumlar için son derece önemlidir” dedi. Piri Reis Harita ve CBS Derneği’nin çalışmaları ve etkinlikleri hakkında bilgi veren Balcı, yeni dönemdeki dergi çalışmalarını salondaki dinleyicilere aktararak: “Farklı disiplinlerdeki insanları bu noktalarda birleştirmek en büyük amaçlarımızdan biri. Bilimsel gelişim, bilişim ve dönüşüm noktasında bu amacımızı gerçekleştirebilmek için çalışmalarımızı yürütmeye devam edeceğiz. Bu amaçla, Nisan’da gerçekleştirilecek Türkiye Gençlik Zirvesi’nde yer alacağız. Bu alanda çalışan tüm meslektaşlarıma teşekkür ediyorum” sözleriyle konuşmasını sonlandırdı.

“Kalkınmanın temeli dünyayı iyi analiz etmektir”

Etkinliğin açılış konuşmacıları arasında yer alan bir diğer isim ise Harita Mühendisleri İş Adamları Derneği Başkanı Hasan Bulut oldu. Bulut konuşmasına, katılımcı kurumlara teşekkür ederek başladı. “Kalkınmanın temeli; gelişen dünyayı iyi analiz edip, bu analizlere göre yol haritası hazırlamaktan geçer. Bu alanda çalışan tüm kurum ve kuruluşlar olarak bu amaç uğrunda araştırmalar yapmaya devam etmeliyiz. Kamu kurumları, sivil toplum örgütleri ve haritacılar olarak bizler 2023 hedeflerine kilitlendik. Bu tür zirvelerin gerçekleşmesinin temel amacı, bilgi ve bilişimleri geliştirerek son dönemlerde oluşan bilgi kirliliğini ortadan kaldırmaktır” şeklinde açıklamalarda bulunan Bulut; düzenlenen bu zirvenin 2.sinin Eylül ayında Samsun’da gerçekleşeceği bilgisini verdi.

“Zirvenin devamlılığını bekliyoruz”

Daha sonra söz alan LİHKABDER Yönetim Kurulu Üyesi Ali Kazım Telli, çalışmalarından dolayı ve böyle faydalı bir organizasyon gerçekleştirdiğinden dolayı Piri Reis Harita ve CBS Derneği’ne teşekkürlerini ileterek tebrik etti. Telli, bu tür zirvelerin devamlılığının bu alandaki çalışmalar ve gelişmeler için son derece önemli olduğunun altını çizerek şimdiden diğer zirveleri beklemeye başladıklarını belirtti. Konum Belirleme ve Uydu Navigasyonu Zirvesi’nin dolaylı olarak gayrimenkul ekonomisine katkı sağladığını söyleyen Telli; bu tür etkinliklerden beklentilerinin ne olduğunu açıklayan maddelere değindi.

“Bilişim Ve Donanım teknolojilerini geliştireceğiz”

Açılış konuşmacıları arasında yer alan TKGM İstanbul Bölge Müdürü Sedat Cömertoğlu, böyle bir organizasyon gerçekleştirildiği için son derece mutlu olduğunu ifade etti. Türkiye’nin bu alanda yapılan çalışmalar ışığında bilişim dalında son derece önemli gelişmeler kaydettiğini belirten Cömertoğlu; aynı şekilde donanım dalında da çalışmalar yapılması ve donanım sistemlerinin ülkemiz tarafından geliştirilmesi gerektiğine değindi. Türkiye’nin her geçen gün büyüyen ve dünya ülkeleriyle yarışan bir ülke haline geldiğini söyleyen Cömertoğlu; bu tür etkinlikleri her zaman destekleyeceklerini ifade etti.

“Kabukları kırarak, çağımıza öncülük etmeliyiz”

Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reha Metin Alkan ise yaptığı konuşmada; bilimin ışığında ilerleyen üniversitelerin, devlet kurumlarının ve kuruluşlarının kabuğunu kırarak daha sıkı çalışmalar yürütmesi gerektiğine değindi. Türkiye’nin her geçen gün gelişen bir ülke olduğuna vurgu yaparak, bu anlamda kurumların da gelişmeler gösterdiğini söyledi. Tüm bunlarla birlikte yeni çağa, bilgi ve teknoloji çağına çok daha hızlı ve atik adımlarla öncülük etmek gerektiğine değinen Alkan, düzenlenen zirvenin bu anlamda son derece önemli olduğunu ifade etti.

“TUBİTAK’tan yardım almak İçin akademisyen almak gerekmiyor”

Açılış konuşmalarının ardından 1. Konum Belirleme ve Uydu Navigasyonu Zirvesi üzerine gerçekleştirilecek sunumlara geçildi. Gün boyu süren sunumlar iki oturum şeklinde gerçekleştirildi. “Gerçek Zamanlı Yerel Sabit GNSS (CORS) Ağları Genel Bilgilendirme” adı altında düzenlenen ilk oturumun başkanlığını Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reha Metin Alkan üstenerek, katılımcı ve izleyicilere gerçekleştirilecek oturum hakkında genel bir bilgi verdi. Daha sonra ilk sunumu gerçekleştirmek üzere söz alan Bülent Ecevit Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Çetin Mekik konuşmasına; gerçekleştirilen bu organizasyonda çalışan herkese teşekkür ederek başladı. Değişen ve gelişen dünyanın günümüzde elinde tuttuğu en büyük gücün teknoloji olduğunu ifade eden Mekik, bu alanın son derece önemli bir alan olduğuna vurgu yaptı. Konuşmasından sonra, “Global Navigasyon Uydu Sistemleri (GNSS) SBA ve Sabit GNSS Ağlarının Temelleri” başlığı ile sunumunu gerçekleştirdi. Sunumunda genel olarak Multi-GNSS’lere değinen Mekik, dünyanın çeşitli ülkeleri tarafından kullanılan GNSS Ağları hakkında bilgi verdi. ABD, AB, Rusya ve Çin ağları üzerine detaylı bilgiler veren Mekik, sunumu esnasında dinleyicilere sorduğu sorularla eğlenceli anlar yaşattı. Sunumunun ardından edindiği tecrübeler ışığında bilgiler veren Mekik, özellikle genç katılımcıları kastederek yeni projelere olan ihtiyaçtan bahsetti. TUBİTAK’tan yardım almak için akademisyen olmak gerekmediğinin altını çizen Mekik; bu alan ile ilgilenip, araştırmalar yapan her genç zekaya ihityaç duyduklarını ifade etti.

“Veri alan değil, veri üreten bir kurumuz”

İlk oturumun ikinci sunumunu gerçekleştiren TKGM Harita Dairesi Başkanı Sedat Bakıcı; sunumunda ağırlıklı olarak Tapu ve Kadastro’da neler gerçekleştirildiğine değindi. CORS ağırlıklı olarak çalışan Tapu ve Kadastro’nun artık gelişen teknoloji ve bilgi üretimi sayesinde veri alan değil, veri üreten ve paylaşan bir kurum haline geldiğini ifade etti. Kurumlarınca geliştirilen yazılımlar ve projeler hakkında bilgi veren Bakıcı, kadastro hizmetlerine değindi. Bakıcı; TUSAGA-Aktif – TR Ulusal Sabit GNSS Ağı Aktif Projesinin ortaya çıkış aşaması hakkında bilgi vererek, bu projenin gelinen noktayı işaret ettiğini söyledi.

“TUSAGA-Aktif gibi dünyada çok kullanılan bir ağa sahibiz”

Öğlen saatlerine doğru son bulan ilk oturumun ardından katılımcılar ve dinleyicilere Titanic Business Kartal Hotel Alesta Restaurant’ta yemek ikramı gerçekleşti. Verilen aranın ardından saat 14:00’de başlayan ikinci oturumun başkanlığını 1. Konum Belirleme ve Uydu Navigasyon Zirvesi Yürütme Kurulu Başkanı Prof. Dr. Mustafa Yanalak üstlendi. “Kurum Uygulamaları” başlığı ile düzenlenen ikinci oturumda ilk olarak söz alan Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reha Metin Alkan “Statik ve Kinomatik Uydu Sistemleri” üzerine bilgiler verdi. Üzerinde çalışan ve geliştirilen projelerin uygulama ve değerlendirme süreçlerinden bahseden Alkan, TUSAGA-Aktif’in önemine değindi. “TUSAGA-Aktif gibi dünya üzerine son derece fazla kişi tarafından kullanılan bir ağa sahibiz. Ne şanslıyız ki bu donanımı üretecek ve geliştirerek dünyaya sunacak ekip, kadroya sahibiz. Bu gelişimi göstermiş olduğumuz için mutluyum” diyerek dinleyicileri TUSAGA-Aktif’in faydaları hakkında bilgilendirdi

“İSKİ gelişime her zaman destek veren bir kurum”

İkinci oturumun söz alan ikinci ismi İSKİ Emlak ve İstimlak Müdürlüğü – Harita İşleri Müdürü Salih Eroğlu, “İSKİ – Uydulardan Konum Belirleme Sistemi” başlığı altında bir sunum gerçekleştirdi. Bu anlamda İSKİ’nin sabit istasyonları hakkında bilgi veren Eroğlu, kurumlarının bu alandaki çalışmalarının geçtiğimiz yıllara oranla son derece arttığını belirtti. Üretilen projelerle birlikte teknoloji sistemlerinin gelişmesinin kaçınılmaz olduğuna vurgu yapan Eroğlu, İSKİ’nin bu alana sonsuz destek verdiğini kaydetti.

Daha sonra, Harita Yüksek Mühendisi Serdar Ergüner gerçekleştirdiği sunumunda TUSAGA-Aktif’in ortaya çıkış aşamasının ardından, geliştirilme ve sunulma aşamalarına değindi. Bu projenin ve buna benzer geliştirilmekte olan projelerin yasal ve kurumsal noktalarına değinen Ergüner, bu alandaki donanım ve yazım güncellemelerini hakkında bilgiler verdi.

İkinci oturumun ve düzenlenen zirvenin son sunumunu gerçekleştiren TKGM Uzmanı Erkan Kulaksız “TUSAGA-Aktif Abonelik İşlemleri” başlığı ile; TUSAGA-Aktif sistemine kayıt işlemleri, TUSAGA-Aktif sitemi hakkında bilinmesi gereken önemli bilgiler ve TUSAGA-Aktif ile ilgili istatistiki bilgiler üzerine bilgilendirmelerde bulundu.

Gerçekleştirilen sunumların ardından, dinleyiciler paylaşılan konular hakkında zirve katılımcılarına sorularını ilettiler. Soru-cevap bölümün ardından organizasyon sponsorları; Geomatik, Gpsturk Navigasyon Sistemleri, GeoTeknik, Paksoy Teknik Hizmetler, Geomatics Group tanıtıldı. Organizasyon sponsorları ve Türksat Genel Müdür Yardımcısı Halil Yeşilçimen katılım ve sunumlarından dolayı Hitit Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Reha Metin Alkan’a, Bülent Ecevit Üniversitesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Çetin Mekik’e, TKGM Harita Daire Başkanı Sedat Bakıcı’ya, Prof. Dr. Mustafa Yanalak’a, Harita Yüksek Mühendisi Serdar Ergüner’e ve TKGM Uzmanı Erkan Kulaksız’a plaket takdim etti. Plaket takdim törenin ardından etkinlik sona erdi.

 

321 kez okundu

Yorumlar

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yapmak için tıklayın