Piri Reis Harita Gayrimenkul ve Coğrafi Bilgi Sistemleri Derneği

Kategori Arşivleri: Haberler

Derneğimizin Yönetim Kurulu 25 Mayıs 2017 tarihinde yapılan ilk toplantısında aşağıdaki kararları almıştır. Derneğimize ve camiamıza hayırlı olmasını temenni ederiz.

Yönetim Kurulu aşağıdaki gibi belirlenmiştir.

Yönetim Kurulu Başkanı: Mustafa YALÇINKAYA
Başkan Yardımcısı: Ali KULİL
Başkan Yardımcısı: Ahmet BÜLBÜL
Muhasip Üye: Turgay KÜÇÜK
Genel Sekreter: Halil SAYIN
Yönetim Kurulu Üyesi: Adil BAŞTÜRK
Yönetim Kurulu Üyesi: Hakan UYGUR

Dernek Komisyonları ise aşağıdaki gibi belirlenmiştir.

EĞİTİM ve BİLİM KOMİSYONU

Başkan: Firdevs YOMRALIOĞLU

GENÇLİK ve ÖĞRENCİ KOMİSYONU

Başkan: Fatih YEKELER

MEVZUAT ve İMAR KOMİSYONU

Başkan: Nurullah ÖZBİLGE

CBS ve HARİTA KADASTRO KOMİSYONU

Başkan: İlker YILMAM

ŞEHİRCİLİK ve KENTSEL DÖNÜŞÜM KOMİSYONU

Başkan: Ahmet BÜLBÜL
Başkan Yardımcısı: Nurettin YİĞİT
Başkan Yardımcısı: Adil BAŞTÜRK

TEŞKİLATLANMA ve KORDİNASYON KOMİSYONU

Başkan: Halil SAYIN
Başkan Yardımcısı: Hakan UYGUR
Başkan Yardımcısı Volkan YILDIRIM

MÜLKİYET ve GAYRİMENKUL KOMİSYONU

Başkan: Ahmet ERDOĞAN

TANITIM MEDYA KOMİSYONU

Başkan: İlker YILMAM


Demokrasi ve Şehitler Mitingi

DEMOKRASİ VE ŞEHİTLER MİTİNGİNE DAVET

Değerli meslektaşlarımız ve üyelerimiz,

Aziz milletimiz 15 Temmuz’da Türkiye Cumhuriyeti Devletimizin kuruluşundan bu güne kadar yaşadığı en büyük badirelerden birini, ortaya koyduğu ortak refleks ve kararlılıkla bertaraf etmiştir.

Demokrasi ve milli iradesine sarsılmaz bir inançla sahip çıkan milletimiz, hain FETÖ/ PDY Darbecilerine karşı göğsünü siper etmiş ve darbeye geçit vermemiştir.

Sayın Cumhurbaşkanımızın önderliğinde ülkemizde 21 günden beri süren demokrasi ve milli irade nöbetimiz, 7 Ağustos Pazar günü, saat 17.00’de İstanbul Yenilapı’da düzenlenecek “Demokrasi ve Şehitler Mitingi”yle taçlandırılacaktır.

Yüce Allah’tan birliğimizi daim kılmasını, aziz milletimizi bir daha böyle zor imtihanlarla karşılaştırmamasını niyaz ediyoruz.

Değerli üyelerimizi ve tüm vatandaşlarımızı Ay Yıldızlı Bayrağımızla Demokrasi Meydanında tek vücut ve tek yürek olmaya, demokrasi ve milli iradeye olan aşkımızı bütün dünyaya bir kez daha, hep birlikte göstermeye davet ediyoruz.

Saygılarımızla.


Derneğimizin geleneksel iftar programına teşriflerinizi bekler, saygılar sunarız.

Tarih: 24.06.2016

Yer    : 7 Tepe Restaurant ve Sosyal Tesisleri Taşdelen Mah. Meşale Sk. No:3 Çekmeköy / İstanbul, Çekmeköy, İstanbul

LCV   : 0532 711 37 93 – 0554 366 25 20

Online LCV: http://goo.gl/forms/bYq0FIUV5iQRSVO83

 


Derneğimiz Disiplin Kurulu Üyesi ,Tapu ve Kadastro Genel Müdürlük görevine vekaleten atanan Sn. Gökhan KANAL’ a ziyarette bulunuldu.

https://twitter.com/tkgmgovtr/status/641626551008788480

 


Derneğimiz Kurucu Üyesi , Gaziosmapaşa Belediye Başkanı Sn. Hasan Tahsin USTA’ ya ziyarette bulunuldu.

https://twitter.com/htahsinusta/status/652528422359552001


Topoğraf Eğitiminde Yeni Dönem Yeni Fırsat

GEBZE Teknik Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi alanında Uzman Akademisyenler ve Piri Reis Harita Gayrimenkul ve CBS Derneği Eğitim Koordinatörlüğü ile yürütülen eğitim projemizin sonucunda şu ana kadar  250’yi aşkın  aday akreditasyon sürecini başarıyla tamamlayarak uluslararası geçerli belge almaya hak kazanmıştır.

2016 yılında da eğitim programımızın daha çok adaya ulaşabilmesi için eğitim ücretleri 750+ KDV olarak revize edilmiştir. Kontenjan 15 kişi ile sınırılıdır.

Başarı dolu bir süreç geçirmek dileğiyle …

Saygılarımızla…

EKİM 2016 DÖNEMi TOPOĞRAF EĞİTİM TAKVİMİ
EĞİTİM YERİ EĞİTİM TARİHLERİ
iSTANBUL ve GEBZE
22EKİM

BAŞVURU İÇİN: Online Kayıt

 


“2. KENTSEL DÖNÜŞÜM ZİRVESİ  2014” 

“YERİNDE DÖNÜŞÜM YAŞANABİLİR KENTLER”

“Kentsel Dönüşüm Hiç Bu Kadar Kapsamlı Ele Alınmadı”

Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ), Piri Reis Harita Gayrimenkul ve CBS Derneği işbirliği ile düzenlenen “2. Kentsel Dönüşüm Zirvesi 2014”  Yıldız Teknik Üniversitesi Oditoryumu’nda  gerçekleştirildi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Altyapı ve Kentsel Dönüşüm Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü, İstanbul Büyükşehir Belediyesi, MEF Üniversitesi, Türkiye Değerleme Uzmanları Birliği ve Harita Mühendisleri İşadamları Derneği’nin  destekçileri arasında yer aldığı zirveye çok sayıda dinleyici  katıldı.

Açılış konuşmalarını Piri Reis Derneği Onursal Başkanı Halil İbrahim Okutan, Yıldız Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. İsmail Yüksek ile Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Müsteşarı Prof. Dr. Mustafa Öztürk’ün yaptığı zirvede;  Kentsel Dönüşümün” Mevcut Durum Değerlendirmesi”, “Sosyal ve Medya Boyutu”, “Kentsel Dönüşümde Gelişen Farklı Sektörler”, ”Akıllı Yapılar ve Enerji Verimliliği”, “Kentsel Dönüşümün Yatırım ve Finans Boyutu” ile “Yerel Yönetim Uygulama Örnekleri” oturumlarında kentsel dönüşüm her yönüyle ele alındı.

Kentsel dönüşümün mevcut durum tespitini  değerlendirmek, kentsel dönüşümün uygulandığı  ve uygulanacağı şehirler için fikirler geliştirmek ve sorunların  çözümlerini hedefleyen zirve geniş konuşmacı yelpazesiyle dikkat çekti. İki boyunca devam eden oturumlardan oluşan 2.Kentsel Dönüşüm Zirvesi kamu ve özel sektör temsilcilerini,  inşaat ve finans sektörü yöneticilerini, Türkiye’de kentsel dönüşümü başarı ile uygulayan belediye başkanları ve akademisyenler gibi değerli konuşmacıları bir araya getirdi.


2000 yılında kurulan Piri Reis Harita Gayrimenkul ve CBS Derneği 15. Yılını Yönetim Kurulu Üyeleri, Sivil Toplum Kuruluşu Temsilcileri ile birlikte kutladı.

Değerli Üyemiz;

Gayrimenkul, Coğrafi Bilgi Sistemleri, Ölçme, Kentsel Dönüşüm, Fotoğrametri, Uzaktan Algılama, Hidrografi, İmar, Tapu ve Kadastro konularında üyelerini ulusal ve uluslar arası alanda temsil eden; sektörün her türlü gelişimi için ilgili kurum ve kuruluşlarla iş birlikteliği yapan bir sivil toplum kuruluşu olmak amacıyla 2000 yılında kurulan, kurulduğu günden bu yana artan üye ve destekçileriyle her organizasyonda sektörde bir adım daha yükselen, kalıcı başarılara imza atan   Piri Reis Harita Gayrimenkul ve CBS Derneği  geride bıraktığı 15 yılı 20 Mart 2015 tarihinde Titanic Business Kartal Hotel’ de gerçekleştirilen “1. Konum Belirleme ve Uydu Navigasyonu Zirvesi 2015” etkinliğinde sevenleriyle birlikte 15. Yıl pastasını keserek kutladı.

“1. Konum Belirleme ve Uydu Navigasyonu Zirvesi 2015 etkinliğinin açılış konuşmasını yapan Piri Reis Harita ve Cbs Derneği Başkanı Selami Balcı; coğrafi bilgi sistemlerinin tarih boyunca gösterdiği gelişime ve bu bilgi sistemlerinin günümüzdeki önemine ilişkin bilgiler verdi. Balcı bu tür konferansların gerçekleşmesinin, bu alandaki çalışmaları çoğalttığını ve hızlandırdığını ifade ederek: “Bu tür navigasyon zirvelerinin düzenli olarak gerçekleşmesi ve bu alanda çalışma yürütenlerin bir araya gelerek uydu fotoğrafları, astronominin geleceği gibi dünyaya ışık tutan konular hakkında tartışmalar ve araştırmalar yapması tüm toplumlar için son derece önemlidir” dedi. Piri Reis Harita ve CBS Derneği’nin çalışmaları ve etkinlikleri hakkında bilgi veren Balcı, yeni dönemdeki dergi çalışmalarını salondaki dinleyicilere aktararak: “Farklı disiplinlerdeki insanları bu noktalarda birleştirmek en büyük amaçlarımızdan biri. Bilimsel gelişim, bilişim ve dönüşüm noktasında bu amacımızı gerçekleştirebilmek için çalışmalarımızı yürütmeye devam edeceğiz. Bu amaçla, Nisan’da gerçekleştirilecek Türkiye Gençlik Zirvesi’nde yer alacağız. Bu alanda çalışan tüm meslektaşlarıma teşekkür ediyorum” sözleriyle konuşmasını sonlandırdı.


Piri Reis Harita Gayrimenkul ve CBS Derneği’nin destekçisi olduğu “Dünya Kadastro Zirvesi “ basın toplantısı Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın İdris Güllüce’nin katılımıyla gerçekleşti. 

Bakanımız Sn. İdris Güllüce Derneğimiz Yönetim Kurulu Üyesi ve Tapu Kadastro İstanbul Bölge Müdür Yrd. Mehmet Yiğit tarafından karşılandı.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı himayesinde Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından “Dünyamızın Kadastrosunu Yapalım” temasıyla, 20-24 Nisan 2015 tarihleri arasında Haliç Kongre Merkezinde gerçekleştirilecek olan Dünya Kadastro Zirvesi basın toplantısı İstanbul Tapu Kadastro Bölge Müdürlüğü’nde gerçekleştirildi.

Basın Toplantısına;

Çevre ve Şehircilik Bakanı Sayın İdris Güllüce, Tapu Kadastro Genel Müdürü Davut Güney, Dünya Kadastro Zirvesi Kongre Başkanı Prof. Dr. Tahsin Yomralıoğlu, Tapu Kadastro Genel Müdür Yardımcısı Gökhan Kanal ’in katılımıyla gerçekleşen basın toplantısına Piri Reis Harita Gayrimenkul ve CBS Derneği Yönetim Kurulu Üyeleri Selami Balcı, Halil İbrahim Okutan, Ufuk Balcı, Mehmet Yiğit ve Ahmet Arslan’da yer aldı.

IMG-20150410-WA0007

IMG-20150410-WA0008


“DÜNYA KADASTRO ZİRVESİ” 20-24 Nisan 2015 tarihleri arasında İstanbul’da gerçekleşiyor…

 Ülkelerin, harita-kadastro ve coğrafi bilgi teknoloji sektörleri, uzman ve yöneticileri bir ilki gerçekleştirip, “Dünyamızın Kadastrosunu Yapalım” teması ile 20-24 Nisan 2015 tarihleri arasında İstanbul Haliç Kongre Merkezinde bir araya gelmektedir. Türkiye’nin ev sahipliğinde gerçekleşecek olan etkinlik, Çevre ve Şehircilik Bakanlığının himayelerinde Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünce organize edilmektedir.

Bu organizasyon ile dünya nüfusunun %75’inin henüz sahip olamadığı ve bilgisine erişemediği arazilerin kayıt altına alınmasını sağlayacak yeni çözümler üretmek, ülkelerin arazi yönetim politikalarını ve sistemlerini geliştirecek yeni fikirleri tartışmak hedeflenmektedir.

Bilindiği üzere, arazi yaşamın tabanı olurken, bireyler ve ülkeler için varlık gerekçesi, geleceğin teminatı ve ekonominin temel taşı olmuştur. Toplumlar için araziler bir miras değil, gelecek nesillere aktarılacak emanetler olarak görülmüştür. Bu nedenle daha güvenli ve sağlam bir gelecek için, arazilerin mülkiyet hakları teminat altına alınarak, sürdürülebilir anlamda kullanılmaları gerekmektedir. İşte tüm bunları sağlamak kadastronun temel görevidir.

“Kadastro” evrensel bir kavram olup, “her çeşit arazi ve mülk yerinin, alanının, sınırlarının ve değerlerinin resmen haritalanıp, sistematik bir biçimde kayıt altına alınması işi” olarak tanımlanmaktadır. Ancak bugün, “kadastro” arazi yönetiminin temelini oluşturmakla beraber bu olgu tüm dünya ülkeleri ve bireyleri tarafından henüz çok da iyi anlaşılıp, uygulanabilmiş değildir. Oysa günümüzde tüm yaşam ve ekonominin geliştiği arazi ve araziye dair her türlü bilginin erişilebilir olması, çok daha sağlıklı bir biçimde yönetilmesi gerekmektedir. İşte tüm bunlar haritalama ve kadastro ile tapulaştırma işlemleridir.

Günümüzde bilgi teknolojileri ile bütünleşmiş, evrensel değeri olan, modern ve dinamik harita-kadastro alt yapılarına ihtiyaç olduğu açıktır. Bu nedenle Türkiye’nin ev sahipliğinde, “kadastro” olgusunu dünya ölçeğinde her yönüyle ele alan, teknik ve hukuksal anlamda arazi yönetim ilkelerini küresel boyutlarda geliştirmek üzere “Dünya Kadastro Zirvesi, Konferans ve Sergi” etkinliği düzenlenmektedir.

“Dünya Kadastro Zirvesi” ile dünyadaki son gelişmeleri ve sorunları bilimsel bir platformda ele alacak biçimde, 70 farklı ülkeden 3000’e yakın katılımcı İstanbul’da bir araya gelmektedir. 30 farklı teknik oturumda 150 bilimsel tebliğ sunulacaktır. Yine etkinlik bünyesinde, 3 ayrı özel sergi yer alacaktır. Bunlar; Osmanlıdan Günümüze Harita-Tapu Arşivi, Harita-Kadastro Çanakkale Şehitleri ve Harita-Kadastro Bilgi Teknolojileri “Sektörler Buluşuyor” Sergisi de katılımcılara açık olacaktır. Etkinlik kapsamında ayrıca, 30 ülkenin Bakan düzeyinde yer alacağı 50 resmi delegasyonla özel bir “Dünya Kadastro Zirve” yuvarlak masa toplantısı gerçekleşecektir. Zirve neticesinde “İstanbul Kadastro Deklarasyonu” yayınlanarak, küresel bir çağrı yapılacaktır. Etkinlik programı açıklanmış olup, tüm detaylara http://wcadastre.org web adresi üzerinden erişmek mümkündür.

20-24 Nisan 2015 tarihleri arasında İstanbul Haliç Kongre Merkezinde gerçekleşecek olan etkinliğe, tüm meslek grupları ve meslektaşlarımız davetlidir. Sizleri aramızda görmek bizleri onurlandıracaktır.

Kongre Resmi internet sitesi: http://wcadastre.org